W czwartek, 9 grudnia 2021, w Pałacu Sztuki odbyło się zamknięcie wystawy Tadeusza Bystrzaka „Wzloty Upadki”.
U wejścia do Pałacu odwiedzających wystawę wita długa wstęga papieru, coś w rodzaju wspominkowego „chodnika życia” Tadeusza Bystrzaka, zawierająca zdjęcia jego przyjaciół, którzy już odeszli…
W hallu wejściowym, stos gratisowych egzemplarzy architektonicznego kwartalnika „Dom”, w którym Tadeusz cyklicznie zamieszcza swoje artykuły o obiektach zaprojektowanych przez Teodora Talowskiego. Tuż obok, także gratisowe egzemplarze NIECODZIENNIKA BYSTRZAKA, wydawanej co czwartek gazetki okolicznościowej, która relacjonuje wydarzenia z wcześniejszych czwartkowych spotkań na Wystawie. Natomiast oficjalny Katalog Wystawy dostępny jest do nabycia w Księgarni Naukowej przy ul. Podwale 6.
Wspominkowy „chodnik życia” kieruje odwiedzających do sali głównej, gdzie w trakcie „Finisażu”, za długim stołem będzie siedział Tadeusz Bystrzak.
Ściany zapełnione są obrazami, pod sufitem zaś lewitują — rzeźby.
Jedna z nich jest interaktywna — wielki smok macha skrzydłami po pociągnięciu za zwisająca linkę.
Wystawa zajmuje 3 duże sale, odzwierciedlając kolejne istotne etapy w twórczości Artysty.
Chciałbym wyróżnić jeden obraz, który najbardziej zapadł mi w pamięć, namalowany przez Tadeusza bezpośrednio po pobycie w szpitalu, gdzie zmagał się z COVID-em.
Na zdjęciu: Syn Boży, Aniół Stróź, Duch Święty, Obcy, Biesy i Trzej Muszkieterowie
Publiczność cierpliwie oczekuje na oficjalne rozpoczęcie „Finisażu”.
„Finisaż” inauguruje wspólna fotografia wszystkich obecnych, a zaraz potem Tadeusz zaczyna opowiadać o swojej artystycznej drodze, nie unikając przy tym odpowiedzi na żadne z masy pytań.
„Tadeusz Bystrzak jest artystą wszechstronnym. Absolwent Wydziału Form Przemysłowych, Katedry Komunikacji Wizualnej krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom w 1980 r.) przede wszystkim jest dizajnerem. W tej specjalności artystycznej dobrze nawiązuje do jej genezy, sięgającej XIX wiecznego nurtu „art and craft”. Całościowa tendencja tworzonych przez Niego dzieł kojarzy się z zasadą Gezamtkunstwerk (an all-embracing-art-form).
Na zdjęciu: Tadeusz Bystrzak
Tadeusz Bystrzak doskonale realizuje się jako aranżer przestrzeni, zarówno w skali miejskiej (np. jako twórca wielkich murali na budynkach), jak i jako autor wnętrz architektonicznych w obiektach użyteczności publicznej (np. centra handlowe: C.H. Witek i Centrum handlowe M1 w Krakowie, restauracje w Warszawie, a nawet Aquapark w Tarnowskich Górach). Urządzając je korzysta z komponentów już zastanych we wnętrzach, a także form przez siebie dokomponowanych, głównie przedstawionych malarsko, z dużym zacięciem w kierunku iluzjonizmu.” [źródło: http://karnet.krakowculture.pl/41278-krakow-tadeusz-bystrzak-wzloty-i-upadki].
Na zdjęciu: Tadeusz Bystrzak z żoną
Comments