top of page

Autor tekstu: P. Peszat.

Wibraap - to jest urządzenie elektroniczne, które przetwarza dźwięki w wibracje odczuwalne przez ciało osoby niesłyszącej lub słyszącej. Urządzenie (hardware) funkcjonuje wraz z aplikacją działającej w trzech trybach:

1) zaimportowanie plików dźwiękowych, a następnie przekształcenie ich w wibracje,

2) przekształcenie w wibracje dźwięku rejestrowanego przez mikrofon,
3) przekształcenie dźwięku powstałego w wyniku gry na elektronicznym instrumencie muzycznym w wibracje.

Celem innowacji p.n. Wibraap jest stworzenie urządzenia elektronicznego, które umożliwia wzmacnianie poza-słuchowego odczuwania muzyki. Pozwala ono na opracowanie nowych praktyk w tworzeniu i percepcji dźwięku, które na równoprawnych zasadach włączają w wydarzenia muzyczne również osoby g/Głuche.

Podstawową grupą potencjalnych odbiorców są osoby g/Głuche i słabosłyszące, które są w dużym stopniu wykluczone z wydarzeń, których dominującym medium jest dźwięk, jak również nie mają możliwości percepcji muzyki w warunkach domowych. Urządzenie zostało opracowywane z myślą o młodzieży, osobach dorosłych i seniorach. W przyszłości grupa użytkowników może zostać powiększona o dzieci.Istotą zmiany jest stworzenie demokratycznej, otwartej przestrzeni  uzycznej, która włącza osoby niesłyszące, słabosłyszące oraz bez niepełnosprawności słuchu do wspólnego uczestniczenia w działaniach dźwiękowych.

Ze względu na wykorzystanie kategorii percepcyjnej dostępnej zarówno dla osób g/Głuchych jak i słyszących, Wibraap pozwala na pogłębienie procesów integracji i otwierania kultury — szczególnie wydarzeń muzycznych — dla osób g/Głuchych. Biorąc pod uwagę konsultacje przeprowadzone z menadżerami festiwali muzycznych, istnieje możliwość, aby dzięki urządzeniu Wibraap, grupa osób niesłyszących stała się częścią ich publiczności, co pozwoli stworzyć wydarzenia inkluzywne, włączające szeroką publiczność. Na etapie planowania wydarzeń muzycznych zapraszani artyści mogą tworzyć kompozycje w oparciu o Wibraap, dzięki czemu g/Głusi i słyszący odbiorcy staną się równouprawnionymi uczestnikami wydarzeń. Cechą, która wyróżnia Wibraap od produktów podobnych jest jego mobilność i autonomia3. O ile Sound Touch Set wymaga transmisji bezpośrednio z reżyserki dźwięku, Wibraap dzięki wykorzystaniu mikrofonu wbudowanego w smartfon, tablet lub komputer, ma możliwość indywidualnego ustawienia przekształceń dźwięku przez użytkowników. W ten sposób umożliwia odbieranie muzyki osobom g/Głuchym nie tylko w filharmoniach czy na koncertach/festiwalach, ale przede wszystkim w domu. Ponadto, trzeci tryb działania urządzenia, umożliwiający grę na instrumencie muzyczny, twórczo angażuje użytkownika, rozwijając jego kreatywność a także uwrażliwiając na dźwięk.

Konferencje: 

  • Innowacyjna Małopolska. Innowacje społeczne. Olkusz, 3.11.2022 r.

  • Salon Innowacji. Kraków, 20.06.2022 r.

bottom of page