top of page
Vladimir Milanov

Fashion Night 2022 - pokaz mod



Pierwszy raz od dwóch lat mogliśmy uczestniczyć w pokazie mody „Fashion Night”, który miał miejsce 4 maja na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. To już 11 edycja tegoż projektu, który za każdym razem przyciąga nie tylko środowisko akademickie, lecz także osoby spoza niego, jak i ludzi z branży mody.


Mieliśmy okazję zobaczyć kolekcję początkujących projektantów oraz tych bardziej doświadczonych z wyrobioną renomą. Różnorodność motywów i strojów skrojonych specjalnie na tę okazję była wręcz przytłaczająca. Nie było kolekcji podobnych do siebie, ale trzeba przyznać, że niektóre zapadały w pamięć bardziej niż inne. Jednak każda z nich była wyjątkowa.


Lidia Kokowicz zaprezentowała nam kolekcję “The Rise of Kingdoms”. Nawiązywała ona do ubiorów postaci szlachetnie urodzonych, co szczególnie oddawały dodatki oraz wzory strojów.


Tomasz Radwański ze swoją “Goetią” zabrał nas do świata demonów. Proste barwy oraz dodatki w postaci czerwonych lub metalicznych elementów wprowadzały niesamowity klimat. Co ciekawe, projektant wystąpił tutaj jako jeden z modeli.

Paulina Bukowska stworzyła “Niepokorną”, ukazując tym samym kobiecą siłę i pewność siebie. Po części również ten zawadiacki element, zazwyczaj niedostrzegany u płci pięknej.


Anna Nowak-Curyło swoją kolekcją “Under Pressure” postanowiła zredefiniować wizerunek współczesnego mężczyzny. Projektantka postawiła na określoną paletę barw oraz całkowicie męski skład modeli.


Wioletta Podsiadlik z “Feel Good” zawojowała wybieg zdecydowanie najliczniejszą kolekcją, bo prezentowało ją aż 13 modelek. Inspirowała się obrazami Bartosza Frączka.

Jak powiedział prowadzący: “Fashion Night to nie tylko moda”, zaraz po tym na scenie pojawiła się grupa z “Wild Dance Academy” prezentując występ taneczny. Podczas całego wydarzenia wystąpiły jeszcze 3 grupy. Każda z nich wykonała swój układ taneczny.


Kolejną projektantką była Jagoda Kołodziej z “Pop It!”. Inspirację zaczerpnęła z pop artu, origami, sztyki lat 60. oraz prac Andy’ego Warhola. Całość dopełniały autorskie dodatki.

Miłą niespodzianką okazał się być solowy występ wokalistki Gabrieli Ocieczek “This World”. Jest nie tylko studentką Uniwersytetu Ekonomicznego, ale również wiceprezesem koła i członkiem zarządu ds. partnerów.


Mateusz Gurgul ze swoją kolekcją “Mistiness” poszedł w zdecydowanie innym kierunku. Klimat i oprawa były mroczne, a inspiracją miały być oczy, choroby z nimi związane oraz sama budowa organu. Sam pokaz wydawał się być niczym w zwolnionym tempie.

Beata Zhyvushka sentymentalnie odniosła się do wspomnień z dzieciństwa kolekcją “Aleksandrowicze”. Sam tytuł to równocześnie nazwa wsi gdzie przyjeżdżała do swoich dziadków. Stroje obfitują w haft białoruski, jak i wzory z tego regionu. Obraz surowej zimy tamtego miejsca zdecydował o materiale ubioru, a jest nim w głównie wełna i bawełna.


Jakub Suchara zaskoczył swoimi “Wspomnieniami” po mistrzowsku łącząc dwie kultury, który na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą wiele wspólnego. Mianowicie kulturę śląską i szkocką. Także w kolekcji znalazły się szkockie kilty, jak i pełne garnitury.

Dorota Senkara powróciła do bogactwa i siły wewnętrznej kobiet z “Black Ribbon”. Jak sama przyznała inspiracją była moda epoki wiktoriańskiej. Choć część kolekcji mogła wypaść trochę ekstrawagancko, tak reszta wyglądała niezwykle naturalnie.


Oliwia Jankowska zdecydowała się na pokazanie boskiego piękna z “Narodzinami Wenus”. Kolekcja wprost nawiązuje do obrazu o tym samym tytule, przedstawiającym narodziny rzymskiej bogini. Swoboda i elegancja są głównymi motywami kolekcji.

Ewelina Szymańska przez “Wanderera” chciała przekazać pozytywną energię oraz radość. Inspiracją okazała się być podróż do Maroka i gamma niezwykłych barw związanych z tym miejscem.


Klaudia Klimas z “Gossypium” okazała się być przysłowiową “wisienką na torcie”. Kolekcja awangardowa, a jednocześnie prosta zachwycała pastelowymi kolorami. Inspiracją okazał się sam materiał, z którego wykonano stroje, a mianowicie bawełna i szereg jej właściwości.


Pokazy zostały współorganizowane z udziałem Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru.


Tekst: Klaudia Wcisło, zdjęcia: Vladimir Milanov.


(Zdjęcia są w odwrotnej kolejności).



21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page