top of page
Vladimir Milanov

Mam na imię Joanna

Zaktualizowano: 31 maj 2022

Wystawa „ Mam na imię Joanna” prezentowana w Galerii „Kotłownia” Politechniki Krakowskiej jest jedną z wystaw towarzyszących, w ramach 3. Krakowskich Spotkań Artystycznych organizowanych przez ZPAP Okręg Krakowski. Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy jest Joanna Banek.


Na zdjęciu: przedstawiciel Rady Programowej Galerii" Kotłownia" Politechniki Krakowskiej.


Wystawa to zestaw obrazów i obiektów jedenastu osobowości, które jak sam tytuł wskazuje połączyło wspólne imię -Joanna. Każda z pań prezentuje jedną lub kilka prac. Pomimo różnic formalnych artystki przede wszystkim opisują siebie w procesie samopoznania. Własnymi kodami, symbolami obrazują swoje wewnętrzne przeżycia, doświadczenia i intuicje, swój stosunek do otoczenia. swoją filozofię życia, reakcje na stany ducha i ciała. Z pozycji człowieka określają go w świecie, mierzą się z jego tajemnicą. Właśnie tajemnicę człowieka, jego duchową naturę, która skrywa się za zasłoną niemożności poznania próbuje przedstawić Joanna Rudek. Natomiast próbą uchwycenia zawiłości i porządków w sferze psychicznej człowieka jest instalacja z geometrycznych abstrakcji Joanny Stawowy. Wiele prezentowanych obrazów nawiązuje do życiowych procesów i przedstawia kobiece reakcje na nie, ukazuje emocjonalność w indywidualnych stylistykach. U Joanny Tokarczyk jest to barwna, symboliczna opowieść o kobiecych euforiach i czułości. Emocjonalność Joanny Zemanek skłania się ku cielesności. Jest tu zabawa symboliką, ukryta opowieść o relacjach płci. Z kolei płótna Joanny Łapuszek to kompozycje action-art, niewątpliwie i tutaj jest to wynik emocjonalnej, wewnętrznej ekspresji. Innym życiowym procesem jest przemijanie, o którym opowiadają obiekty-obrazy Joanny Nalepy. Autorka nawiązuje do symboliki wanitatywnej, a przedstawione prace należą do cyklu: „Gry i zabawy Vanitas” i zdradzają fascynacje artystki sztuką baroku. Związek człowieka z kosmosem, naturą jest inspiracją dla kilku z obecnych na wystawie artystek. Malarstwo Joanny Banek bazuje na formach organicznych, świat przyrody od maleńkich organizmów po ogrom kosmosu jest w jej obrazach barwną ekspresją życia. Jej prace pochodzą z cyklu „Organic”. Inspiracje kosmosem, w ujęciu metafizycznym, obecne są też w cyklu poetyckich rysunków pt: „Złote księżyce” Joanny Warchoł. Afirmacja życia i piękna to świat tworzony przez Joannę Styrylską. Artystka wychodzi z poetyckiego pejzażu do kolorowych abstrakcji graficznych. Joanna Róg-Ociepka opowiada o związku z przyrodą a archetyp kobiety odzwierciedla u niej stany natury. Natomiast zachwyt dla stworzenia i umiłowanie bycia w przyrodzie to cechy widoczne w obrazach i pastelach znad Biebrzy, których autorką jest Joanna Gałecka.


Wszystkich serdecznie zapraszamy na wystawę artystek o imieniu – Joanna. Wystawa będzie dostępna do oglądania od 24.05.2022 do 20.06.2022 w Galerii Kotłownia Politechniki Krakowskiej przy ulicy Warszawskiej 24.


Artystki biorące udział: Joanna Banek, Joanna Warchoł, Joanna Łapuszek, Joanna Styrylska, Joanna Róg-Ociepka, Joanna Gałecka, Joanna Nalepa, Joanna Zemanek, Joanna Tokarczyk, Joanna Stawowy, Joanna Rudek


Autor tekstu: Joanna Gałecka, zdjęcia: Vladimir Milanov.






95 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page