top of page
Vladimir Milanov

Park im. Piotra Skrzyneckiego

Zaktualizowano: 10 lip 2022



W środę 29 czerwca 2022 roku w dniu imienin miasta Kraków odbyło się uroczyste otwarcie parku im. Piotra Skrzyneckiego. Park Skrzyneckiego znalazł swoje miejsce na Plantach krakowskich przy ulicy Poselskiej niedaleko pomnika Grażyny. Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury Robert Piaskowski pisze:


"Dziś Sesja absolutoryjna, w której Prezydent Krakowa staje przed Wysoką Radą, aby uzyskać akceptację z wykonania budżetu. Dlatego to mnie przypadł zaszczyt, jakim jest reprezentować Prezydenta na inauguracji Skweru im Piotra Skrzyneckiego. I byłem tym faktem ogromnie poruszony. Ta sama wysoka Rada Stołecznego Miasta Krakowa – przyznała niedawno ważny medal Cracoviae Merenti Piwnicy Pod Baranami i związanym z nią twórcom, niebieskim ptakom, reprezentującym wszystkie odmiany kreatywnej wyobraźni. Istniejący 66 lat słynny kabaret jest więcej niż kabaretem, jest zwierciadłem unikalnej atmosfery miasta artystowskiego, miasta literackiego i rozśpiewanego, to symbol i ikona takiego Krakowa.


Piwnica to emanacja samej charyzmy Skrzyneckiego, a dzisiaj miejsce oddziaływania jego dziedzictwa. Repertuar, prezentowany na piwnicznej scenie, z wielością konwencji, skłonność do dowcipu, brak pruderii, łamanie konwenansów i ironiczny dystans do świata – to wszystko przeplatało się w Piwnicy ze wzruszeniami i patriotycznym zacięciem, a w trakcie historycznych zawirowań, a prezentowane tam treści dawały nadzieję i pozwalały poczuć oddech wolności.

Skrzynecki Wciąż jest tu w Krakowie obecny, nie tylko w odlewie przed kawiarnią Vis-à-Vis, który ufundował mu Zbigniew Preisner, przed budynkiem Collegium Medicum UJ czy w Parku Decjusza, rzezbie dłuta Bronisława Chromego. Ale najważniejszym pomnikiem Skrzyneckiego pozostaje sama Piwnica.


Wybór nieprzypadkowy dla skweru. Był na codziennej trasie: Piwnica – mieszkanie na Pl. Na Groblach, Pan Piotr niejednokrotnie otoczony tłumem radosnej piwnicowej kompanii wracał do domu, a pod pomnikiem mickiewiczowskiej Grażyny niejednokrotnie odbywały się literackie bale, nieopodal pomnika Boya Żeleńskiego… Już samo to zobowiązuje nas do unikania zbędnego patosu, wszak i Boy i Skrzynecki drwili z wszelkich przejawów megalomanii i tylko brakuje tu jeszcze umieszczonej na podgórzu huśtawki Gombrowiczowi - Naród – prześmiewczej rzeźby Małgorzata Markiewicz, aby spotkać ze sobą trzech demistyfikatorów narodowego zadęcia.


No więc jesteśmy na Plantach, coraz bliżej Wawelu, Skrzynecki nam się wyłania, jako postać tworząca Kraków, wielowymiarowy i barwny i którego pamięć trwa nie tylko w nazwach i pomnikach, ale w kontynuowaniu dzieła Piwnicy pod Baranami. Dziś nazywając skwer na plantach imieniem krakowskiego Barda, czarodzieja, prestidigitatora, koryfeusza – wyraziłem nadzieję że co drugi naukowiec, urzędnik czy cinkciarz będzie się umawiał na spotkania przy skwerze Skrzyneckiego. Pięknie oplata nam się serce miasta nazwiskami wybitnych postaci: Wodecki, Bartoszewski, Demarczyk, Wajda, Skrzynecki. Niech nam te duchy opiekuńcze pilnują tego Krakowa, niech doglądają dziennych i nocnych spraw, niech nam Skrzynecki wskazuje drogę do Piwnicy pod Baranami."



Na zdjęciach od lewej: Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury Robert Piaskowski, dyrektor Piwnicy pod Baranami Bogdan Micek, architekt, pracownik Piwnicy pod Baranami Krystyna Styrna-Bartkowicz.





14 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Yorumlar


bottom of page