top of page
Vladimir Milanov

Pierwszy Salon Literacko-Muzyczny 2022



4 sierpnia 2022 roku w Pałacu Sztuki na Placu Szczepańskim odbył się pierwszy w tym roku salon Literacko-Muzyczny. Ze strony literackiej słuchacze mieli przyjemność usłyszeć poezję Marii Duszki czytaną przez autorkę i Piotra Spottka, a ze strony muzycznej: Magdalenę Wachowską (mezzosopran) i Iwonę Sukienik (fortepian). Spotkanie prowadziła Bożena Boba-Dyga. Organizowała wydarzenie Fundacja Art Forum.


Na zdjęciu: Bożena Boba-Dyga.


Piotr Spottek (ur. 1967r.) magister teologii, absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pedagog, animator kultury, wielokrotny kandydat na „Człowieka roku” we Wronkach i Jarocinie. Zdobył I miejsce w powiecie wolsztyńskim i VIII w województwie Wielkopolskim w plebiscycie „Głosu Wielkopolskiego „Osobowość Roku 2018 w kategorii KULTURA”. W 2020 r. obronił pracę magisterską pt. „Cnoty teologalne w twórczości polskich bardów: Antoniny Krzysztoń, Marka Tercza i Jana Wołka”. Otrzymał za nią III nagrodę w konkursie na najlepszą pracę naukową o historii ruchu narodowego i katolicyzmu społecznego organizowanym przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego. Do 2020 r. prowadził działalność gospodarczą jako menedżer artystów (z powodu epidemii zmuszony był ją zawiesić). Organizator i współorganizator blisko 2000 wydarzeń kulturalnych, m.in. koncertów Krzysztofa Pendereckiego, Marka Grechuty, zespołu Stare Dobre Małżeństwo oraz spotkań autorskich, m.in. Anny Seniuk, Jerzego Zelnika, Jarosława Gugały, Jarosława Kreta, Bogdana Rymanowskiego i Lecha Makowieckiego. W 2021 r. otrzymał nagrodę okolicznościową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności na niwie kultury. Od 1993r. (z przerwami) promuje balladę, piosenkę autorską, aktorską, poetycką i turystyczną w autorskiej audycji pt. „Pod wielkim dachem nieba” - kolejno w Ja-radiu w Jarocinie, Radiu Plus w Gnieźnie, Radiu Zachód w Zielonej Górze. Od 2016 r. realizuje raz w tygodniu dwugodzinną audycję – nieodpłatnie, jako wolontariusz - we wrocławskim Radiu Muzyczna Cyganeria, a od 2020 r. równolegle także w polonijnym Radiu Islanders nadającym z Colchester (Wielka Brytania). Wszystkie odcinki są także zamieszczane na kanale YouTube. Audycja „Pod wielkim dachem nieba” wyróżnia się wśród innych tym, że jej autor obok znanych, uznanych (czasem nieco zapomnianych) gwiazd polskiej piosenki, prezentuje także utalentowanych artystów nikomu jeszcze nieznanych, będących u progu kariery. Odkrywanie ich twórczości i prezentowanie słuchaczom jest jego pasją. Trafia do nich różnymi drogami, a i oni sami zgłaszają się do niego wiedząc, że jest życzliwym dziennikarzem, otwartym na wszelkie nowości z zakresu polskiej piosenki z dobrym tekstem.


Na zdjęciu: Piotr Spottek.

Maria Duszka mieszka w Sieradzu. Jest poetką, dziennikarką, animatorką kultury, absolwentką bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012) i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2021). W 2022 r. z okazji jubileuszu 40-lecia debiutu literackiego oraz 20-lecia założonego i prowadzonego przez nią Koła Literackiego „Anima” Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał jej Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. W 2022 r. pełniła funkcję prezesa Wielkopolskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Była gościem organizowanego w Niemczech Festiwalu Kultury Polskiej „PolnischerSommer 2010″. W latach 2013- 2019 pięciokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim „Maj nad Wilią”, a w 2017 r. reprezentowała nasz kraj na Międzynarodowym Festiwalu „Poezijos Pavasaris” („Wiosna Poezji”) organizowanym przez Związek Pisarzy Litwy. Była też gościem festiwalu „Wilno w Gdańsku 2021”. Uczestniczka rezydencji literackiej „Goście Radziwiłłów 2021” w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie ufundowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Pomysłodawczyni i współorganizatorka czterech pierwszych edycji sieradzkich Nocy Poezji i Muzyki (organizowanych wspólnie z Powiatową Biblioteką Publiczną w Sieradzu) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Mój list do świata”. Jej utwory zostały przełożone na kilkanaście języków obcych. Wydała dziewięć tomików ostatni z nich to dwujęzyczny polsko – litewski wybór wierszy „Wolność chmur / Debesų laisvė” (Wilno -Sieradz, 2016, dodruk 2019) w przekładzie Birutė Jonuškaitė (prezes Związku Pisarzy Litwy).Wiersze publikowała m.in. w: "Toposie", "Wyspie", „Odrze”, "Przekroju", „Znad Wilii”, "Modern Haiku" (USA), "Reibeisen" (Austria), „Kyiv” (Ukraina), „Krantai” i „Naujoji Romuva” (Litwa) oraz w antologiach wydanych w Stanach Zjednoczonych, Serbii i Niemczech. Jej twórczość była również prezentowana w: Telewizji Polonia, I programie Telewizji Litewskiej, I Programie Polskiego Radia, Ethnic Community Radio Melbourne, Radiu Islanders, Radiu Alfa, Radiu Poznań, Radiu Wilno, Radiu Muzyczna Cyganeria, Radiu Opole, Radiu Pallotti, Radiu Olsztyn, Radiu Białystok, Radiu Warszawa, Radiu WNET i Radiu Kraków. W 2020 r. trzy piosenki z jej tekstami znalazły się na nagranej w Londynie przez Remiego Juśkiewicza płycie „Może pojutrze”. Trafiły również na Listę Przebojów Radia WNET, jedna z nich dotarła do trzeciego miejsca tej listy. Od 2017 r. prezentuje utwory współczesnych poetów z kraju i zagranicy w cyklu „Cztery ściany wiersza” w cotygodniowej audycji muzyczno-poetyckiej „Pod wielkim dachem nieba” emitowanej w polonijnym Radiu Islanders (w Colchester w Wielkiej Brytanii) oraz we wrocławskim Radiu Muzyczna Cyganeria. W ciągu minionych 5 lat zaprezentowała w niej wiersze ponad 200 poetów. Więcej na: WWW.maria.duszka.pl

Na zdjęciu: Bożena Boba-Dyga i Maria Duszka.

Iwona Sukienik dyplomowana pianistka, managerka życia kulturalnego i nauczycielka. Absolwentka wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu ( klasa prof.dr hab. Pawła Zawadzkiego ), ukończyła kierunek dziennikarstwa muzycznego w Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu oraz kierunek Communication Design - Projektowanie Komunikacji Wizerunku Organizacji/Instytucji w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Kilkakrotnie wyróżniana jako pianistka podczas imprez organizowanych przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, wśród swoich podopiecznych ma laureatów konkursów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Koordynatorka imprez, koncertów, warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pracowała m.in. pod okiem Edwarda Wolanina, Karola Radziwonowicza, Grzegorza Kurzyńskiego, Celiny Hellerowej, Olgi Rusiny, Igora Longato, Valerego Szackiego czy Anastasa Slavcheva. Koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce i za granicą. Założycielka zespołu kameralnego Scream Duo oraz Prezeska Fundacji Kultura Brzmienia.


Na zdjęciu: Iwona Sukienik.

Magdalena Wachowska absolwentka Szkoły Muzycznej II st. w Legnicy w klasie skrzypiec swojego Ojca mgr Ryszarda Wachowskiego, Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej oraz Podyplomowych Studiów Logopedycznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2014 roku zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Poznaniu, biorąc udział w prawykonaniu opery B. Coli - Anioł dziwnych przypadków. W kolejnych latach zaśpiewała w Poznaniu partie Ewy w Space Opera A. Nowaka, Maryny i Szynkarki w Borysie Godunowie M. Mussorgskiego, Serafina w Rozwodzie Figara E. Langer, II Damy w Czarodziejskim flecie W.A. Mozarta oraz Jadwigi w Strasznym dworze St. Moniuszki. W Operze Bałtyckiej w Gdańsku wcieliła się w rolę Moniki w prawykonaniu opery Wehikuł czasu Fr. Bottigliero. W roku 2015 otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną im. J. Kiepury za najlepszy debiut operowy. Jest laureatką Międzynarodowego Konkursu im. A. Campi z Miklaszewiczów w Lublinie (3 miejsce), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. H. Halskiej-Fijałkowskiej we Wrocławiu (3 miejsce), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Złote Głosy w Warszawie (3 miejsce i nagroda specjalna), Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. I. Godina Iuventus Canti w Vráble (2 miejsce i nagroda specjalna) oraz Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju (3 miejsce). Występowała z Filharmonią Dolnośląską, Filharmonią Narodową, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Filharmonią Opolską, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Poznańską oraz Filharmonią Sudecką. Brała udział w Festiwalu Opera Rara w Krakowie, Festiwalu Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju, Bydgoskim Festiwalu Operowym, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej we Wrocławiu oraz Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie. Swoje umiejętności doskonaliła podczas mistrzowskich kursów wokalnych, prowadzonych przez: Andrzeja Dobbera, Anitę Garančę, Stefanię Kałużankę, Drahomirę Mičkową, Ellę Susmanek. Współpracowała z takimi dyrygentami jak Tomasz Bugaj, Massimiliano Caldi, Gabriel Chmura, Marco Guidarini, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Kozłowski, Marek Moś, Przemysław Neumann, Marek Pijarowski, Wojciech Rodek, Małgorzata Sapiecha-Muzioł, Jan Ślęk, Katarzyna Tomala-Jedynak, Grzegorz Wierus.


Tekst: Fundacja Art Forum, zdjęcia: Vladimir Milanov.


Na zdjęciu: Magdalena Wachowska.





110 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page